Fragmenty - Fragmenty - EKONOMIKA http://www.fragmenty.cz Wed, 12 Dec 2018 14:46:51 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Sankce uvalené Merkelovou na Rusko nebyly pouze zbytečné, ale Rusku velmi pomohly http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2460-sankce-uvalene-merkelovou-na-rusko-nebyly-pouze-zbytecne-ale-rusku-velmi-pomohly http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2460-sankce-uvalene-merkelovou-na-rusko-nebyly-pouze-zbytecne-ale-rusku-velmi-pomohly Prezident Putin se namísto starostmi merjkelovského Německa o nebohé Syřany stará kam ještě zavést plyn a ropu a přeměnit Rusko na energetickou velmoc

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru, který poskytl tento týden ruské televizi NTV, znovu označil za zbytečné protiruské sankce EU přijaté kvůli jeho postupu vůči Ukrajině včetně navrácení Krymu Rusku po jeho připojení k Ukrajině Chruščovem. Z ekonomického i politického hlediska jsou sankce vždy zbytečné a  ničemu nepomáhají, naopak poškozují obě strany, ne jen jednu, " konstatoval prezident Zeman. Navíc ještě urazil bruselské panstvo tím, že konstatoval, že  "Evropská unie nemá v současné době silného vůdce, jací jsou podle něj v Rusku, v Číně nebo v USA. Rusko nepochybně má silného vůdce, Čína má silného vůdce a Amerika má rovněž silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se nalevo, dívám se napravo, dívám se dopředu, dozadu – silného vůdce prostě nevidím.“ 

Při poslechu názorů pana prezidenta jsem si vzpomněla na nedávnou konferenci pořádanou v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR místopředsedou jejího Zahraničního výboru Jiřím Kobzou Energetická budoucnost ČR – perspektivy energetické politiky,  na níž bylo uvedeno a dokumentováno na níže uvedených obrázcích, jak naopak ekonomické sankce  uvalené na Rusko kancléřkou Merkelovou za to, že se jí nepodařilo dohodnout s Janukovyčem na vstupu do EU díky čemuž vypukl Majdan a všechny následující hrůzy na Ukrajině, Rusku pomohly otevřením spolupráce s Čínou a potažmo s Indií a celou Asií. Probudily ruského medvěda ze spokojeného spánku a k nebývalé nucené aktivitě rozhlédnout se po jiných trzích. A uvolněné místo okamžitě zabrala Čína a asijské země. Čína postavila obratem plynovod napojený na Rusko a staví další dokonce i v západní hornaté a dosud spící Číně. Průmyslová výroba jí stoupá a aby mohla exportovat zboží do okolních států a do EU, začala prý s výstavbou železnic tak rychle, že Rusko se rozhodlo z jednokolejné transsibiřské magistrály udělat dvoukolejku, aby s ní neztratilo dech.
 
 
Německo sice správně sází na Sibiř I. jdoucí přes něj do zemí EU a tím je ovládat, ale zapomnělo, že z něj může jít z Ruska plyn i do asijských zemí, které využijí jeho oslabení Ruska německými a potažmo celoevropskými sankcemi a nabídnou mu spolupráci. 
 

 Červeně jsou značeny nově postavené a nadále stavěné plynovody resp. ropovody z Ruska do Číny

Níže je na obrázku uvedena síť železnic z Číny dookolních zemí a do EU.

 
Otevření trhů na východ získá Rusko peníze a nadvládu nejen nad Německem, ale i nad asijskými zeměmi. 
 
 

Nevěřím sice, stejně  jako prezident Zeman,  v možnost vypuknutí vojenského konfliktu ze strany Ruska. Na to je jeho prezident příliš chytrý. Ví určitě, že konflikt mezi pobaltskými státy a Ruskem by byl vzhledem k tomu, že jsou členy NATO, nejen politická, ale i vojenská sebevražda, neboť by tím rozpoutal konflikt s NATO. Nehledě k tomu, že svých cílů dosahuje pohodlně prostřednictvím ekonomiky, nikoliv pomocí zbraní. Přesto mi šel na přednáškách konference o energetice mráz po zádech při představě, jak nebezpečné bude v budoucnu nejen Rusko, ale i Čína díky energetické nadvládě a také proto, že nikdo neví, jak by s tím naložil novodobý Stalin, kdyby se něco prezidentu Putinovi stalo.

V každém případě nám již po neuvážené konfliktní politice Německa a jeho poslouchající EU s Ruskem nezbývá než čekat na zaplavení naší země levným zbožím z Asie. To by konec konců bylo pro spotřebitele dobré. Horší ale bude, že našim podnikům nezbude než hledat  odbytiště pro své zboží v zemích čtvrtého světa, když ten třetí se k nám na pozvání Německa vesele přestěhuje. Jinak by nebyly v rozpočtu peníze již ani na volební kampaně natož pak na zdravotnictví, školství, kulturu a další potřeby. A to už nevyřeší ani žluté vesty. To se už prostě rozjelo jako tsunami.

P.S. Z konference slíbil pan poslanec Kobza vydat sborník, v němž budou obrázky nejen lépe čitelné, ale i s podrobným popisem

 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Mon, 10 Dec 2018 13:11:12 +0000
Jádro nebo louče? http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2453-jadro-nebo-louce http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2453-jadro-nebo-louce Místopředseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny parlamentu ČR Mgr. Jiří Kobza uvádí odbornou konferenci o energetice

Zatímco v naší Poslanecké sněmovně parlamentu se většina poslanců přes znechucení voličů stará pouze o to, jak zničit výsledky demokratických voleb a pomocí toho se zbavit jimi tolik nenáviděného premiéra, poslanci za Svobodu a přímou demokracii (SPD) pracují pro záchranu naší svobody a státní samostatnosti. Rozumně ignorují mocichtivé Piráty, a další jim podbízivé pidistrany, které se nemohou smířit s tím, že o ně občané prostě nestojí, a dali jim proto ve volbách přímo historické výprasky. Pominu-li workoholického předsedu Tomia Okamuru, který již prosadil trpělivou, systematickou a tichou prací do zákonné podoby mnoho bodů ze svého programu, pak jedním z velice aktivních jeho spolupracovníků je místopředseda Zahraničního výboru parlamentu Mgr. Jiří  Kobza, který pořádá na půdě Poslanecké sněmovny odborné konference k důležitým otázkám dneška. Od svobody projevu po ceny elektřiny, benzinu a tím i ostatních životních potřeb, které se týkají úrovně života každého z nás.

 A co je důležité, na konferencích poslance Kobzy neprobíhají pouze ideologické hádky mezi věci neznalými politiky, co si o té či té koncepci myslí, jako to dělají s oblibou naši veřejnoprávní moderátoři. Mezi panelisty jsou naopak významní odborníci, kteří hovoří k dané problematice opravdu do hloubky, takže se posluchač dozví to, o čem naše neomarxistické a europeistické sdělovací prostředky mlčí jako hrob. Je pouze smutné, že poslanci, kteří by zejména měli poslouchat s nastraženýma ušima, protože o těchto věcech hlasováním rozhodují, na nich až na výjimky chybí. Nedivme se pak špatným zákonům, když o nich rozhodují lidé, kteří o daných problematikách takřka nic nevědí a ani vědět nechtějí a díky tomu je ovlivní i podprůměrný lobbista.

Poslední odborná konference Jiřího Kobzy Energetická budoucnost ČR – perspektivy energetické politiky se zabývala otázkami nadmíru důležitými pro životní úroveň každého z nás. Zejména otázkou, co přinese státům v EU nepromyšlené a módní odstavování draze pořízených a vysoce ekologických jaderných elektráren. Co se stane po nahrazení těchto čistých zdrojů vyrábějících nejlevnější elektřinu v minulosti tolik odsuzovanými elektrárnami uhelnými, plynovými či dokonce v Německu tolik propagovanými „elektrárnami“ vyrábějícími elektřinu ze smrduté biomasy, větru či ze slunečního záření.

A věřte, že když odpovědi na tuto opravdu závažnou otázku slyší člověk z úst lidí, kteří o věci opravdu něco vědí, jde mu mráz po zádech z toho, kam nás dostala megalomanská touha po moci kancléřky Merkelové a touha mnohých našich politiků po získání lukrativních křesel v Bruselu. Vzpomeňme jen, jaký lukrativní post ve vedení evropské energetiky dostal za prosazení pro náš národ tak tragické Lisabonské smlouvy Mirek Topolánek,  i když je v této oblasti naprostý diletant. A kolik dalších poslanců by podobné posty za zradu nejen své strany ale celého národa rovněž bralo.  

Ale vraťme se ke konferenci:

Již jen jména panelistů - neohrožená bývalá předsedkyně Energetického úřadu Ing. Alena Vitásková, energetický analytik a minoritní vlastník ČEZu Ing. Michal Šnobr, ředitel obchodu a strategie ČEZu, majitel uhelné elektrárny Jetmarovice Ing. Pavel Cirany, ekonom, energetický manažer a analytik Ing. Vladimír Štěpán z ekologické fakulty University v Ústí nad Labem, poslanec a ekonomický expert ODS a Institutu Václava Klause Ing. et Ing. Jan Skopeček a novinář zabývající se touto problematikou v Britských listech Jiří Kotrba slibovala zajímavé dopoledne. Všichni tito odborníci se zamýšleli nad tématem konference a nad problematikou predikce různých scénářů budoucího vývoje naší energetiky včetně jejich ekonomických a bezpečnostně-strategických konsekvencí. A hlavně se snažili odpovědět na otázku, jak zajistit alespoň jakous takous budoucnost naší energetiky, která je právě vyšlým Energetickým balíčkem EU do roku 2030 tak striktně omezována požadavky Německa schvalovanými poslušným Bruselem.

I když je jasné, že i po Sametu se dělaly z počátku v energetice vesměs z neznalosti věci chyby, prudké zdražování cen začalo až po našem vstupu do EU v roce 2004, kdy jsme se stali součástí energetického celku EU s liberalizovaným trhem a se spekulativním trhem s emisními povolenkami. Fanatický a ekonomicky naprosto nedomyšlený postoj volání EU po nových, tak zvaně obnovitelných zdrojích energie (OZE) a neskutečně obrovské stamiliardové dotace do těchto módních zdrojů energie zhroutily kompletně ceny v energetice. Přitom ekonomická návratnost vynaložená na výstavbu těchto zdrojů energie skončila a stále končí v nedohlednu. Díky OZE přestalo naprosto fungovat v energetice tržní prostředí. Obrovsky se zdražila elektřina, ceny benzinu a všech komodit na ně vázaných.

Ať již má každý na to názor jakýkoliv, pokud neodejdeme z EU a budeme poslouchat mudrlanty z Bruselu, musíme podle jejich Energetického balíčku na rok 2030 zvýšit výrobu elektřiny z OZE na 20 procent neboli na 17 terawatthodin. Na jednu terawatthodinu přispíváme kolem 400 000 euro, neboli 10 400 000 Kč,  neboli spotřebitel zaplatí na OZE cca 10 Kč na 1kWh.

Ale ani to bruselským a zejména německým fanatikům nestačí. Do budoucna chtějí zastavit výrobu ve všech moderních jaderných elektrárnách i v odsířených hnědouhelných elektrárnách a podporovat výrobu pouze z OZE.

Nezajímá je, odkud bude EU takové množství OZE brát? Ani nevypracovali pořádnou odbornou studii, zda jsou opravdu ty větrníky, solárka a páchnoucí biomasa tak ekologické, jak tvrdí. Nezajímá je, jak neekologicky se vyrábějí skla do solárek, kolik lesů by padlo na pořizování biomasy, kolik polí by bylo zabráno na pěstování řepky do ekonafty. Již jen jejich požadavek 20 % přídavku OZE poničil naší přírodu tak, jako nepamatuji. A to nehovořím o tom, že pod zaklínadlem ekologie a bezpečnosti místo současných benzinových aut chtějí přejít na elektromobily. Taktně přitom mlčí o tom, že baterie do nich nejdou vyrobit bez nedostatkového lithia a o ekologických dopadech na jeho těžbu. Ani nepředložili rozbor, kolik bude stát likvidace těchto vysoce neekologických baterií a jak tím zamoří v úložištích zem. O tom, co si počnou občané nemající prostředky na tyto drahá auta, nemluvě.

A pokud jde o ekologickou výrobu elektřiny v plynových elektrárnách, tak vzhledem k nenávisti merkelovského Německa vůči ruskému prezidentu Putinovi je podle expertů spolehlivost na zemní plyn z Ruska geopoliticky téměř neřešitelná. Ne snad proto, že by zavřelo kohoutky Rusko, ale pokud bychom dostatečně neposlouchali, může je zavřít Německo, přes nějž veškerý plyn do Evropy z Ruska vede.

Proč si prosperující Evropa přivodila v 21. století tuto energetickou katastrofu?

Když se člověk zamyslí nad tím, proč EU v 21. století trvá na předpotopních OZE, nalezneme jedinou odpověď - OZE jsou sice opravdu zdroje, ale zdroje obřích dotací a z toho plynoucích zisků. A proto je tak nadšeně vítají podnikatelé a sponzorují ty politiky, kteří jim na výrobu OZE zajistí dotace.

Co na tom, že jsme po Sametu chtěli tržní prostředí, které nejde v energetice uskutečnit, je-li jeden ze zdrojů s obrovskými dotacemi. Co na tom, že jsou ekobaroni vyrábějící tyto nesmysly dotováni stamiliardami z našich peněz. Jen když jim to přinese zisk a politikům lukrativní posty v Bruselu.

Co na tom, že zdražování energií kvůli OZE vede k energetické chudobě. Že již před lety vyhlásila Velká Británie energetickou chudobu asi u 20 % občanů, kteří museli rozhodovat, zda vařit či topit. Co na tom, že jeden z vážných důvodu brexitu byla právě obava z energetického rozvoje VB, když jí EU nechtěla povolit výstavbu jaderné elektrárnyNa rozdíl od VB jsme moc malí a moc blízko Německu a nic takového jako VB si pro naše vystoupení z EU jako jeden z důvodů asi naši politici nedovolí.

Co na tom, že díky OZE vznikají zejména v Německu blackouty. Díky vysokým dotacím do OZE se v Německu pustilo obrovské množství podnikatelů do jejich výstavby a postavilo bezhlavě tak velký počet OZE, že pro ně Německo nemá dostatek přenosových sítí. Díky společné energetické síti s Německem byla již i ČR na jejich pokraji. Aby jim zabránila, musela ČR na hranicích vybudovat proti nim příčné transformátory a tedy investovat do přepravy energie velké peníze, aniž tento chaos v energetice zavinila.  Takže ochrana hranic je nutná nejen proti životunebezpečným hostům německé kancléřky, ale i proti její ekopolitice.

K čemu tato politika Německa a potažmo EU povede v budoucnosti?

Chvíli budeme ještě alespoň navenek energeticky soběstační. Pokud ale ztratíme energetickou soběstačnost přistoupením na příkazy Bruselu, tedy na zrušení jaderných elektráren a výroby elektřiny pouze z OZE, povede to ke ztrátě národní suverenity.  Nehledě k tomu, že nebude elektřinu odkud dovážet, když to udělají všechny státy EU.

Napadá mne, že vlastně Hitler byl proti Merkelové fušer. Aby získal kus Evropy na vybudování Velkoněmecké říše, musel povraždit 50 milionů lidí, zatímco jí stačilo místo zbraní použít dotace pro podnikatele a lukrativní posty pro politiky a je po obraně národních suverenit. Energetická koncepce ČR je řízena z Německa a díky sousedství máme ceny elektřiny německé. Protože ale náš stát nevypracoval dosud energetickou strategii ČR, těžko se může proti chybnému Energetickému balíčku EU  do roku 2030 postavit, když se nemá o co odborně opřít.

Každému jistě napadne otázka, jak je to možné, že Německu i po odstavení mnoha bloků jaderných od roku 2011 nechybí elektřina a vystačí si s OZE a uhlím a i to chce v budoucnu eliminovat. Je to především současnými obrovskými dotacemi do OZE a  díky tomu jejich překotným budováním. Je sice nesmysl měnit čisté zdroje neničící okolní přírodu za jiné čisté zdroje, ale  hlavně že dostávají politici za to hlasy ve volbách u neodborné veřejnosti. Německo si navíc zatím může dovolit takto hazardovat jednak proto, že stále 70-80 terawatthodin vyrábí ročně z jádra, ale  zejména proto, že od roku 1990 neomezilo ani jednu elektrárnu uhelnou a  vyrábí pomocí nich 146-158 terawatthodin. Poslední vláda otevřela uhelným hnědouhelným nejméně na 15 let dveře. Zatím je tedy vše OK a hlavně přebytky OZE elektřiny mu umožňují  její velký export. To zapříčinilo propad cen elektřiny z 50 euro na snesitelných 20 euro. Němci si tak hrají na toho, kdo udává směr svojí energetickou politikou a my nejsme schopni se ohradit. Šok nás ale čeká v roce 2022 po odstavení všech jeho jaderných bloků, čímž přestane Německo s exportem. Němci chtějí řešit situaci Nordstreamem I a dostavěním Nordstreamu II. z Ruska. Z pohledu Německa je to řešení. Ale pro nás je to veliké nebezpečí. Pokud neposlechneme jejich pokyny, stačí jim otočit kohoutkem, protože 90 % dodávek plynu bude záviset na německých dodávkách.

Výše uvedená vize není mediální strašák, ale plyne z diskuse odborníků k Energetickému balíčku EU do roku 2030

Ať již má každý na to názor jakýkoliv, pokud neodejdeme z EU a budeme poslouchat mudrlanty z Bruselu, musíme podle jejich Energetického balíčku na rok 2030 zvýšit výrobu elektřiny z OZE na 20 procent neboli na 17 terawatthodin. Na jednu terawatthodinu přispíváme již nyní kolem 400 000 euro, neboli 10 400 000 Kč,  neboli spotřebitel zaplatí na OZE cca 10 Kč na 1kWh.

Kdyby zůstalo alespoň vše ostatní jako dosud, dalo by se to ještě přežít, i když bychom dopláceli nadále zbytečně ekobaronům 10 Kč za 1KWh elektřiny. Ale Německo chce do roku 2022 odstavit všechny zbylé jaderné elektrárny a chce postupně přejít na výrobu elektřiny pouze z OZE bez ohledu na to, že na tunu paliva z biomasy je podle odborníků množství nečistot mnohem vyšší než z uhlí. A má dokonce i odpověď na otázku, co bude dělat, pokud nastane nedostatek energie, až všechny lesy a pole na výrobu biomasy zničíme. Začne prostě vyrábět elektřiny méně a odpojovat spotřebitele. To není žert ani pomluva. Je na to připraveno ve výše uvedené strategii EU na rok 2030. A nejen Německo, ale i podržtaška Merkelové Micron slíbil snížit  počet francouzských jaderných elektráren do roku 2035 ze 75 na 50. Bude to největší počet odstavených jaderných reaktorů. Španělsko chce rovněž do roku 2030 skončit nejen s jadernou, ale dokonce i s uhelnou výrobou. Jediné Polsko bude vyrábět elektřinu jako dosud z uhlí, protože jiné zdroje prostě nikdy nezavedlo. 

CO s tím můžeme dělat?

Ať již ale má každý na to názor jakýkoliv, pokud neodejdeme z EU a budeme poslouchat mudrlanty z Bruselu, musíme podle Energetického balíčku na rok 2030 zvýšit OZE na  20 procent neboli na 17 terawatthodin. Spotřeba elektrické energie navíc roste a počítá se, že vzroste z 20 % na 40-60 %. Debata, z čeho jí vyrábět, je proto důležitá.

Dnes vyrábíme 50 % elektřiny z hnědého uhlí, třetinu z jádra, 4 % z plynu a 14 % z OZE. Výroba z uhlí klesla o polovinu a byla nahrazena jádrem.  Bude dále klesat, protože se odhaduje, že v roce 2070 uhlí nebude. Z jádra vzroste výroba na 40 terawatthodin proti dnešním 30. Budou nahrazeny nové bloky v Dukovanech a dokončen jeden v JET. Z OZE vzroste výroba  z 10 terawatthodin na 20, z plynu ze 4 na 7. Pokud jde o OZE, v roce 2020 měla narůst podle EU o 20 %, ale nakonec stačilo 13,6, protože v některých státech rostla přes 20 %. V roce 2030 má narůst opět přes 20 %, což by znamenalo z dnešních 10 na 17 terawatthodin. Nezbývá než doufat, že se to trochu zmírní, ale i tak je hrozné platit tolik peněz zbytečně. Snad se také může změnit trochu vláda v Německu a Němci se přidají ke žlutým vestám v Paříži. Právě v době, kdy dopisuji článek, přišla do redakce zpráva agentury AFD , že dnes v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées policie použila slzný plyn proti některým účastníkům protestu spojovaného s hnutím takzvaných žlutých vesta příslušníci pořádkových sil zadrželi více než 350 lidí. Doufejme, že si ani v jiných státech nenechají občané bezdůvodné zdražování energií líbit.

ČEZ chce proto moudře ponechat takzvaný mix všech zdrojů a stupňovat či ubírat z toho či onoho podle situace, jaká bude v EU nomenklatura. Otázkou je, zda mu to EU dovolí. Zejména, zda mu povolí budování nových jaderných bloků. Již dnes dělá velké obstrukce pomocí norem. Dříve se počítalo, že bude jeden blok stát kolem 50 mld Kč, díky zpřísnění norem EU cena prý bude kolem 250 mld. Žádný soukromník se do takového hazardu nechce pustit a to nejen z tohoto důvodu, ale i z obavy, že po dostavbě může EU jadernou elektřinu zakázat a budou u nás stát jen betonové trosky bez možnosti návratnosti peněz. Musel by se proto toho ujmout stát tak jako ve Velké Británii a nyní v Maďarsku. Chce to ale velmi silného a odvážného politika typu prezidenta Orbána. Jinak se obávám, že nás postupně Německo navrátí o století zpět, ne-li k loučím. 

Existuje kromě czexitu vůbec nějaká cesta ven z tohoto merkelovského šílenství?

Teoreticky ano. Stačilo by přestat s největší legálnou korupcí - dotacemi a tím vytvořit stejné podmínky pro všechny výrobce energie a postavit se proti jednotné energetické politice EU. Jenže každý cítí, že to chce obrovskou sílu, odvahu a jednotu a tu není nikde ani u nás, natož v EU vidět.

Při současné patolízalské politice našich politiků vůči Německu a EU si jdu pro jistotu koupit petrolej do petrolejové lampy po prababičce a zdravím čtenáře na „Na shledanou v blackoutu!“

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Sat, 08 Dec 2018 07:32:27 +0000
Zákaz mentolových cigaret promění trh s tabákem http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2434-zakaz-mentolovych-cigaret-promeni-trh-s-tabakem http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2434-zakaz-mentolovych-cigaret-promeni-trh-s-tabakem Mentolové cigarety budou i v EU už jen minulostí. Europoslanci odhlasovali jejich zákaz do roku 2022.

Pád ceny akcií British American Tobacco způsobilo pět let staré rozhodnutí správní rady Amerického úřadu pro potraviny a léčiva, které tvrdí, že mentolové cigarety představují větší zdravotní riziko než běžné cigarety. Na základě tohoto rozhodnutí se nyní začne proměňovat celý americký trh s tabákem. Některá podnikatelská odvětví jsou citlivá na nastavení regulatorních podmínek. V případech, kdy se regulace změní, může docházet ke skokovým výkyvům v cenách akcií. Příkladem z poslední doby jsou akcie společnosti British American Tobacco, která je největší veřejně obchodovanou tabákovou společností na světě.

 

Cena akcií British American Tobacco se ještě před rokem pohybovala kolem 51 liber, dnes se však propadá k úrovni 29 liber. Sestupný trend vyvrcholil během včerejšího obchodování, kdy došlo k pádu ceny akcií o téměř 11 procent. V průběhu dneška cena akcií dál klesá. Důvodem k poklesu ceny akcií bylo zveřejnění informací deníku The Wall Street Journal, že Americký úřad pro potraviny a léčiva chce zakázat prodej cigaret s příchutí mentolu. British American Tobacco přitom vlastní oblíbenou značku mentolových cigaret Newport, která podle analýzy společnosti Barclays tvoří zhruba čtvrtinu zisků celého koncernu. Cena akcií zareagovala na informace o nových regulatorních podmínkách okamžitě, přestože bude trvat zhruba dva roky, než zákaz bude moci vstoupit v účinnost. Mezitím se British American Tobacco zaměří na uvádění nových tabákových výrobků na trh. Do budoucna tabákové koncerny počítají s rostoucí oblibou zahřívaného tabáku a nové generace elektronické nikotinové páry.

 

S pozdravem a přáním pěkného dne

 

Ing. Štěpán Křeček, MBA

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) EKONOMIKA Wed, 14 Nov 2018 07:09:02 +0000
Odklon od jaderné energetiky oznámený premiérem nás posune o století zpět http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2413-odklon-od-jaderne-energetiky-oznameny-premierem-nas-posune-o-stoleti-zpet http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2413-odklon-od-jaderne-energetiky-oznameny-premierem-nas-posune-o-stoleti-zpet Jaderné elektrárny jsou stále nejvýznamnějšími výrobci elektřiny ve vyspělých státech světa

Premiér Andrej Babiš na poslaneckých interpelacích odpověděl na dotaz poslance ODS Vojtěcha Munzara k prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany, že "v Evropě nikdo neumí jadernou elektrárnu postavit, proto bychom se asi měli zaměřit na solární elektřinu a větrníky". Tato jeho odpověď svědčící o jeho naprosté neznalosti věci vyvolala mezi poslanci nejen překvapení, ale i nevoli. Zejména poslanci ODS tento odklon od dlouhodobě stabilního jaderného zdroje energie jasně odmítají. Místopředseda podvýboru pro energetiku Vojtěch Munzar na prehistorický názor pana premiéra reagoval slovy: „Chápu potřebu státu hledat různé zdroje energetiky, ale nelze ustoupit od jaderné energetiky jenom proto, že ČEZ jadernou elektrárnu v současné době stavět nechce. Energetická bezpečnost je zájmem státu a tedy vlády, a ta by měla tento zájem prosadit a nalézt možnosti výstavby." 

Místopředseda hospodářského výboru Ivan Adamec našemu listu sdělil, že „jaderná energie je pro Českou republiku dlouhodobě nejstabilnější a udržitelný zdroj elektrické energie. Slova, že by se Česká republika měla spíše zaměřit na ‚větrníky‘ a solární energii, jsou v naprostém rozporu se státní energetickou koncepcí. Úkolem vlády by mělo být co nejdříve rozhodnout o způsobu dostavby jaderných bloků v Dukovanech a následně v Temelíně. Debata o tom, kterým směrem by se Česká republika měla v energetice vydat, nás posunuje o několik let zpět a přibližuje dobu, kdy nebudeme energeticky soběstační.” 

Doufejme, že si pan premiér něco z jaderné energetiky přečte a uvědomí si že již nežijeme v předminulém století jen proto, že to stále nepochopila kancléřka Merkelová, která by snad chtěla vyrábět elektřinu ještě třením liščích ocásků. Že si jako zkušený a úspěšný podnikatel uvědomí, že z její omezenosti v teoretické fyzice může naše republika velice těžit prodejem levné jaderné elektřiny Německu, které nebude po zrušení 17 jaderných elektráren mít dostatek elktřiny na chod svého dosud ještě rozvinutého průmyslu.

 

 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Thu, 01 Nov 2018 16:32:02 +0000
Kalousek zadlužil ČR 714, Sobotka 409 a Zemanovy ČSSD vlády 201 mld. Kč http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2383-kalousek-zadluzil-cr-714-sobotka-409-a-zemanovy-cssd-vlady-201-mld-kc http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2383-kalousek-zadluzil-cr-714-sobotka-409-a-zemanovy-cssd-vlady-201-mld-kc Kalousek zadlužil ČR 714, Sobotka 409 a Zemanovy ČSSD vlády 201 mld. Kč
V  době schvalování státního rozpočtu se naši politici neustále přou, která strana by dělala vše lépe a nezadlužovala naší zemi, jako Andrej Babiš. Nedalo mi to a dala jsem si práci s prostudováním tabulky uvádějící nominální státní zadlužení a porovnala, za kterých vlád či ministrů financí zadlužení ČR nejvíce rostlo. A byla jsem jako člověk pravicově založený velice zklamaná. Nejvíce, 714 miliardami, zadlužily zem vlády ODS s premiéry Topolánkem a Nečasem díky jejich nepochopitelnému lpění na ministru financí Kalouskovi, přestože v jejich řadách je několik velmi schopných friedmanovských ekonomů. Samozřejmě další ekonomický expert, socialista Sobotka, se také nenechal zahanbit  dluhem 409 miliardami za jeho řádění v čele ministerstva financí za vládnutí socialistů Špidly, Grosse a Paroubka. Za vlád Zemana, který soustavné zadlužování po vzoru svého vzoru Keynese zavedl jako první (pominu-li zákrok ČNM v době Sarajevského atentátu) , se také jeho ministři Svoboda, Mertlík a Rusnok s 201 mld slušně činili. Jediná vláda v čele s friedmanovcem Klausem a ministrem financí Kočárníkem dokázala vyvést naší zemi po 50 letech řádění komunistů do plusového rozpočtu - odmyslím-li 158.8 mld převzatého evymahatelného dluhu z komunistické éry. Bohužel tuto vládu smetl tragická Sarajevský atentát organizovaný Luxem (KDU), Skalickým (ODA) a Pilipem (ODS) za veselého přihlížení prezidenta Havla a levicových politiků.  (Od Sarajevského atentátu roste v průměru státní dluh 86,9 mld. Kč ročně). 
 
Z níže uvedené tabulky je zřejmé, že vláda ODS v čele s Václavem Klausem převzala v roce 1992 po komunistech nedobytné pohledávky ve výši 158,8 Kč. V roce 1996 po násilném ukončení tzv. Sarajevským atentátem předala tento převzatý dluh snížený o 3,6 mld. Kč panu Tošovskému.  Neboli nebýt komunistického dluhu, pracovala s přebytkovým rozpočtem. 
 
Tošovský spolu se spolutvůrcem Sarajevského atentátu, ministrem financí Ivanem Pilipem, navýšil dluh v důsledku jím uměle vyvolanou měnovou krizí o 39,5 mld. Kč. Sarajevský atentát prohavlovských pravdoláskovců tedy ožebračil naši zemi, která se začínala pomalu vzpamatovávat z panování komunistů, o cca 40 mld.Kč. Horší ale bylo, že díky němu se dostali k moci socialisté v čele s keynesiáncem Milošem Zemanem, který byl přesvědčen, že státní dluhy nevadí. Zeman přebral zemi zadluženou po komunistech a Tošovském s dluhem 194 mld. Kč a vykřikoval lži o spálené zemi Klausovou ODS. Ano, byla spálená, ale komunisty a jeho oblíbenými Havlisty- strůjci Sarajeva. To se ale tehdy nesmělo říkat a tak to Zeman zbaběle svalil na protivníka jeho ČSSD - na pravicovou Klausovu ODS, i když musel dobře vědět, že za dluh mohou levičáci - komunisté a pravdoláskovci. To byla po Sarajevském atentátu pro naši zem druhá velká rána. Politické směřování se začalo točit doleva, což bylo doprovázeno nepřetržitým zadlužováním státu.

Zemanovi socialističtí ministři financí rozjeli na místo friedmanovského ekonomického modelu keynesiánský ekonomický model, čímž přinesli první opravdu vážné soustavné zadlužování naší země. Za 4 roky panování Miloše Zemana a jeho ministrů financí Ivo Svobody, Pavla Mertlíka a Jiřího Rusnoka vrostl státní dluh o 201,2 miliard Kč. Další socialistické Špidlovy, Grossovy a Paroubkovy vlády, všechny s ministrem financí Sobotkou, v  zadlužování vesele pokračovaly a docílily 409 mld. dluhu. 

Díky výše uvedenému keynesiánskému řádění socialistů převzal Mirek Topolánek od Sobotky skutečně již spálenou zemi zadluženou 802,5 miliardami. Bohužel místo toho, aby se pokusil smrtonosný růst dluhu zarazit jmenováním některého schopného ekonoma z řad ODS, jmenoval k šoku všech neodborníka - bývalého národněfrontního politika Miroslava Kalouska - a pod taktovkou Bursíkových Zelených nadále vesele pokračoval v rozhazování státních peněz. Během pouhých tří let narostl dluh o 375,9 miliard Kč. Ročně tedy narůstal pod taktovkou nejlepšího ministra financí EU Kalouska dluh v průměru o 113 mld. Kč. Jak to pak musí vypadat v samotné EU, kde takový pan Kalousek platí za hvězdu, raději pomlčme. Co je ještě horší, Petr Nečas, od něhož si zděšení pravičáci slibovali, že se omluví za levicově laděného Topolánka a bude se snažit jeho furiantské a neodborné řádění zarazit,  ponechal tohoto ministra financí nadále i ve své vládě , dluh vzrostl o dalších 113 miliard. Kalousek se svými více než 119 miliardami ročního přírůstku drží v čele všech neschopných ministrů financí po Sarajevském atentátu.  Není se čemu divit. Místo toho, aby již konečně zavedl skutečnou rovnou daň a oživil tak zájem cizích podnikatelů a investorů o nás, tak se jen zajímal jen o to, jak naopak daně zvýšit, a to nejen podnikatelům, ale dokonce i obyčejným nemajetným občanům. A co víc, Petru Nečasovi to nevadilo. Celkem po odchodu těchto dvou vlád ODS narostl Kalouskem dluh o 714 miliard. A co víc, volební vlajkovou loď ODS - ROVNOU DAŇ - odmítl Topolánek zavést s tím, že jí nevěří, čím důvěru v pravicové politiky naprosto zničil. Od té doby přestali lidé věřit nejen ODS, kterou před tím znali pod vedením Klause jako vzor pravice, ale přestali věřit pravici vůbec, což je hrozná rána pro ČR.

Každý rozumný pravicový volič ví, že ekonomika státu se oživí výhradně snížením daní. Ne nadarmo za tuto myšlenku dostal vynikající ekonom Milton Friedman Nobelovu cenu za ekonomii. Je vidět, že dokud se nestane ministrem financí skutečně schopný ekonom, jako např. Miroslav Ševčík, Jan Skopeček, Pavel Kohout nebo Petr Mach či některý z mladých ekonomů z fakulty doc. Ševčíka,  pak se naše země z dluhové pasti nevymotá. 

Sarajevský atentát osobně neublížil Havlem tolik nenáviděnému Václavu Klausovi, přesto naší zemi ublížil přímo tragicky. Nárůst státního dluhu v důsledku socialistických koalic a vlád byl od té doby v průměru 105 mld. Kč ročně. A jak se zdá, pokud se nestane zázrak, občané se neprobudí k rozhodnému činu a nesmetou tyto Kalousky, Sobotky a další "ekonomické experty"  do Vltavy, tak se jim podaří dohnat Řecko navzdory tomu, že ještě nemáme euro.

To si zřejmě říkali voliči při volbách po tomto zklamání z politiků ODS a volili  člověka, v něhož doufali, že konečně přestane naší zem zadlužovat, zvyšovat daně a bude rozumným ekonomem, když sám vybudoval holding 240 podniků Agrofert. Do politiky se tak dostalo nové uskupení ANO  vedené úspěšným podnikatelem Andrejem Babišem. Po jeho nástupu na Ministerstvo financí v roce 2014 byl skutečně celkový státní dluh 1663 mld. s průměrným dosavadním ročním nárůstem dluhu 100 mld. zabrzděn a v roce 2017 končila  vláda keynesiánce Sobotky s poklesem dluhu -38.3 miliard. Jak dopadne panování Babiše ve funkci premiéra uvidíme.  Pokud ale letos získá pokles dluhu -50 miliard jak naznačuje v médiích ministryně Schillerová, tak i přes předpokládaný 50miliardový nárůst dluhu v rozpočtu na rok 2019 by celkový výsledek za oba roky vládnutí Babiše byl 0 a slib, že přivede zem k vyrovnanému rozpočtu by splnil. Uvidíme.

Vše ukazuje níže uvedaná tabulka.

Roky vládnutí

Státní  dluh

Roční nárůst

Celkem

Premiér

Ministr financí

Poznámky                              

1991

 

164.0

 

 

 +164.0

Čalfa

 

Klaus

 

 

1992

 

158.8

 

 

 +158.8

Pithart

 

Špaček

 

 

1992 2.6. 

 

 

 

 

 

 

 

 

1993

 

158.8

 

 

 

Klaus

 

Kočárník

 

 

1994

 

157.3

 

- 1.5

 

 

 

 

 

1995

 

154.4

 

- 2.9

 

 

 

 

 

1996 4.6. 

 

155.2

 

+0.8 

 

- 3.6

 

 

 

Konec jediné pravicové vládě skončil s poklesem  dluhu po KSČ  -3.6 mld.

 

 

 

 

 

 

 

SARAJEVSKÝ ATENTÁT nastartoval zadlužování státu

1997 2.6.

 

173.1

 

+ 17.9

 

 

Tošovský

 

Pilip - 415 dní

 

 

1998 22.7. 

 

194.7

 

+ 21.6

 

+ 39.5

 

 

 

Důsledek Sarajevské měnové krize  - první zadlužování po komunismu o +39.5 mld 

1998 22.7.

 

194.7 

 

 

 

Zeman

 

Svoboda - 363 dní

 

 

1999 20.7. 

 

228.4

 

+ 33.7

 

 

 

Mertlík - 632 dní

 

 

2001 12.4.

 

289.3

 

+ 60.9

 

 

 

Mertlík

 

 

2001 12.4. 

 

345.0

 

+ 55.7

 

 

 

Rusnok - 459 dní

 

 

2002

 

395.9

 

+ 50.9

 

+201.2

 

 

 

Keynesiánský model socialistů nastartoval první velké soustavné zadlužování 201.2 mld

2002 15.7. 

 

395.9

 

 

 

Špidla

 

Sobotka  1512 dní

 

 

2003

 

493.2

 

+ 97.3

 

 

 

 

 

2004

 

592.9

 

+ 99.7

 

 

 

 

 

 

2004

 

592.9

 

 

 

Gross

 

Sobotka

 

 

2005

 

691.2

 

+100.7

 

 

 

 

 

 

2005

 

691.2

 

 

 

Paroubek

 

Sobotka

 

 

2006

 

802.5

 

+ 111.3

 

+409.0

 

 

 

Nárůst dluhu za působení  Sobotky činil  409 mld.

 

 

 

+610.2

 

 

 

Nárůst dluhu za socialistických Keynesiánských vlád  celkem 610.2 mld.

V průměru rostl ročně za socialistů 87 mld.

2006 4.9.

 

802.5

 

 

 

Topolánek

 

Kalousek

 

 

2007

 

892.3

 

+ 89.1

 

 

 

 

 

2008

 

999.5

 

+ 107.2

 

 

 

 

 

2009 8.5.

 

1 178.2

 

+ 178.7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+375.9

 

 

Nárůst dluhu za Topolánka s ministrem Kalouskem celkem  375.9 mld.

V průměru rostl 125.3 mld. ročně 

2009 8.5. 

1178.2

 

 

Fischer

Janota  431 dní

 

2010 13.7

1344.1

+ 165.9

 +165.9

 

 

 

2010 13.7.

1344.1

 

 

Nečas

Kalousek 1943  všech 

 

2013 10.7.

1683.0

+339.0

 +339.0

 

 

 Nárůst dluhu za Nečase s Kalouskem +339.0 mld., ročně 113.0 mld.

 

 

 

 

 

 

 Za celou dobu vlád  ODS vzrostl díky Kalouskovi dluh o +714 mld.

V průměru rostl ročně 119.0 mld.

2013 10.7.

1683.3

 

  

 Rusnok

 Fischer 203 dnů

 

2014 29.1.

1663.7

 -19.6

 -19.6

  

 

 

2014  29.1.

1663.7

 

 

 Sobotka

 Babiš 1067 dnů

 

2015 1673.0 +10.0

 

 

 

 

 2016

1613.0

-60.0

 

 

 

 

 2017 13.12.

1624.7

+11.7

 -38.3

 

 

 

 2017 13.12

 1624.7

 

 

 Babiš 1. vláda

 Babiš

 

 2018 27.6.

 

 

 

 

 

 

 2018 27.6

 

 

 

 Babiš 2. vláda

 

 

 2018 13.12.

 1613.4

 -11.3

 

 

 

 odhaduje závě  roku ministryně financí Schillerová

 2018 31.12

 

 

 -50.4

 

 

 Celkem by tak  za Babiše  klesl státní dluh o -50.4 mld.

 2019

 

 

 +50

 

 

V rozpočtu na rok 2019 počítá Babiš s 50 mld deficitu. Pak by byl koncem roku 2019 rozpočet bez nárůstu dluhu, neboli vyrovnaný. Což babiš sliboval při nástupu na ministerstvo financí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkový nárůst dluhu státního rozpočtu za patnáct let vlád ČSSD, ODS a úřednické vlády je 1508.8 mld. Průměrně ročně činí nárůst 100,5 mld. Kdyby takto narůstal dluh ve 4 následujících letech Babišových vlád (včetně loutky Sobotky) pak by činil konečný dluh 1508.5+ 402= 1910,5 mld Kč.

 

Graf převzat z Wikipedie a hodnoty uvedené v něm byly převzaty do tabulky.

Co k tomu všemu říci na závěr?

Je smutné, že kromě skutečného státníka a ekonoma Václava Klause  se po jeho odchodu z výkonné politiky nenalezl nikdo, kdo by pokračoval s opravdovým nasazením za prosazování jeho ekonomické reformy nastartované v roce 1991 pro budování kapitalismu u nás.  Lépe řečeno, že nikoho takového Havlem pomatení snílci o třetích cestách ke komunismu s lidskou tváří nepustí ke slovu. Pro pravicově cítícího člověka je smutné, že  toto destruktivní úsilí  neschopných kavárníků prorazil bývalý komunista, ale musím objektivně uznat, že se mu zatím i přes obrovský řev havlistických kavárníků snižování zadlužování naší země vede. A právě v této věci bych na něj neútočila. Jiná věc je jeho minulost stejně, jako je tomu u pana Putina v Rusku. Ale to je na jiný článek. Novináři by měli zůstat objektivní a nelhat, i když jsou třeba ze zprávy smutní.

 

 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Sun, 07 Oct 2018 06:17:01 +0000
Miroslav Ševčík obdržel výroční Cenu Institutu Václava Klause http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2380-miroslav-sevcik-obdrzel-vyrocni-cenu-institutu-vaclava-klause http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2380-miroslav-sevcik-obdrzel-vyrocni-cenu-institutu-vaclava-klause Doc. Miroslav Ševčík na jednom ze seminářů Institutu Václava Klause

Bývalý prezident Václav Klaus společně s výkonným ředitelem IVK Jiřím Weiglem předali ve středu dne 19. září 2018 za účasti členů dozorčí a správní rady IVK i dalších hostů Cenu Institutu Václava Klause pro rok 2018 českému ekonomovi doc. Miroslavu Ševčíkovi. „Docent Ševčík za svoji kariéru vychoval tisíce nových ekonomů a odborníků, které dnes potkáváme na prestižních místech v celé naší ekonomice a společnosti a kteří se dobře prosazují i různě po světě,“ vyzdvihl přínos Miroslava Ševčíka exprezident a předseda správní rady Institutu – Václav Klaus. „Je mi velkou ctí, že mohu patřit mezi nositele ceny, kterou uděluje Institut Václava Klause. Jsem nesmírně rád, že již téměř polovinu svého života žiji ve společnosti, která je alespoň relativně svobodná, a to díky nejvýznamnějšímu představiteli transformačního procesu, který Česká republika zahájila po roce 1989,“ reagoval na slova Václava Klause doc. Ševčík.

Zároveň dodal, že „dnes už si pouze utopičtí snílkové, někteří neomarxisté a nezodpovědní ekonomičtí romantici myslí, že hospodářskou politiku lze dělat bez politiky,“ a konstatoval, že bývalého českého prezidenta Václava Klause, který těmto tendencím vždy dokázal odolávat a bojovat proti nim, považuje za nejlepšího ekonoma nejen posledního století, ale celé české a česko-německé historie. 

Miroslav Ševčík je znám zejména díky svému dlouholetému působení na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze, ale i jako zakladatel Liberálního institutu, který byl na počátku obnovené české demokracie významným šiřitelem hodnot liberální ekonomie, svobodného trhu a svobody podnikání.

Cena IVK, která je spojená se symbolickou finanční odměnou, je každoročně udělována českým i zahraničním osobnostem, a to zejména za dlouhodobý přínos k rozvoji společenských věd, za prosazování myšlenek svobody, volného trhu, tradičních hodnot a politické demokracie. 

]]>
EKONOMIKA Sat, 06 Oct 2018 11:52:07 +0000
ČNB provádí jestřábí politiku - ekonomice chybí lidské zdroje http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2360-cnb-provadi-jestrabi-politiku-ekonomice-chybi-lidske-zdroje http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2360-cnb-provadi-jestrabi-politiku-ekonomice-chybi-lidske-zdroje Dolar

Česká národní banka má přezdívku nejvíce jestřábí centrální banky v Evropě. Bankovní rada krotí růst cenové hladiny prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. Negativním důsledkem současné měnové politiky je pomalejší růst hrubého domácího produktu. Česká ekonomika potřebuje příliv nové pracovní síly. Dodateční zaměstnanci by snížili pnutí na trhu práce, což by se odrazilo v nižším růstu inflace. Vyšší počet zaměstnanců by rovněž akceleroval růst českého hospodářství.eček. Guvernér České národní banky i členové bankovní rady ve svých veřejných vystoupeních již několikrát naznačili, že na svém zářiovém jednání zvýší základní úrokovou sazbu na 1,50 procenta. Do konce roku by pak úroková sazba mohla být zvýšena ještě jednou na úroveň 1,75 procenta. Politiku centrální banky lze označit za jestřábí, kdy kontinuálním zvyšováním úrokových sazeb zasahuje do vývoje ekonomiky a snaží se tlumit její přehřívání.

 

Rostoucí úrokové sazby budou prodražovat financování státu. V době nízkých úrokových sazeb stát nevydal dostatek dlouhodobých dluhopisů a financoval se skrze krátkodobé dluhopisy se zápornou úrokovou sazbou. Nyní však splatnost krátkodobých dluhopisů končí a stát si musí půjčovat za podstatně vyšší úrokové sazby.

Rychlý růst mezd a zvyšující se ceny výrobců tlačí na růst inflace, která se pohybuje nad svým cílem. Za očekáváním zůstává dynamika růstu hrubého domácího produktu, přestože poptávka domácností i investice firem se pohybují na vysokých úrovních. Vysvětlení tohoto problému spočívá v nedostatku pracovní síly, který se odráží v rostoucí inflaci i v nižším růstu HDP.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) BYZNYS a TOP podnikatelé Fri, 21 Sep 2018 12:27:35 +0000
Češi přeorientují z pití piva na konzumaci destilátů. http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2343-cesi-preorientuji-z-piti-piva-na-konzumaci-destilatu http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2343-cesi-preorientuji-z-piti-piva-na-konzumaci-destilatu I když klenou ceny destilátů, pivo si štamgasti vzít asi nedají...

Úroda ovoce je nadprůměrná. Palírny se letos nezastaví. Podle letošních odhadů sklizní to vypadá, že se Češi přeorientují z pití piva na konzumaci destilátů. Zatímco úroda chmele je letos podprůměrná a lze tedy očekávat zdražování piva, úroda ovoce převyšuje desetiletý průměr, což v konečném důsledku může vést k poklesu cen destilátů. Zatímco na polích je úroda slabá a zemědělci vyčíslují své ztráty, v sadech se urodilo nadprůměrné množství ovoce. Podle posledních odhadů Českého statistického úřadu se sklidilo 3169 tun meruněk, což je ve srovnání s předešlým rokem nárůst o 211 procent. Úroda višní meziročně vzrostla o 58 procent na 6620 tun a úroda třešní o 43 procent na 2858 tun. 

Nárůst úrody lze očekávat i u jablek, kde první odhady hovoří o meziročním růstu sklizně o pětinu. Úroda švestek se meziročně zvýší o třetinu a úroda hrušek dokonce o dvě třetiny. Odhady letošních sklizní budou zpřesněny v průběhu října. Již dnes je však zřejmé, že letošní úroda ovoce převýší desetiletý průměr.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) EKONOMIKA Thu, 30 Aug 2018 09:51:41 +0000
Proč se ODS nedokázala za 12 let vrátit k projektu rovné daně, s nímž vyhrála volby? http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2342-proc-se-ods-nedokazala-za-12-let-vratit-k-projektu-rovne-dane-s-nimz-vyhrala-volby http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2342-proc-se-ods-nedokazala-za-12-let-vratit-k-projektu-rovne-dane-s-nimz-vyhrala-volby Profesor Petr Fiala by měl s touž razancí s jakou kritizuje protivníky prosazovat skvělé vize, s nimiž ODS kdysi tak vítězila

„Vládní koalice se  dohodla na růstu platů ve státní sféře. Debata trvala několik měsíců a bohužel úplně zastínila podstatnější diskusi o tom, jak využít ekonomický růst pro potřebné změny ve školství, státní správě nebo v důchodovém systému. Vláda totiž nemá žádnou vizi pro Českou republiku. Její jedinou strategií je uplatit co nejvíce voličů před volbami. Co bude potom, ji nezajímá. Neodpovědná levicová politika. ODS naopak představila a již do Poslanecké sněmovny předložila návrh zákona o dani z příjmů, díky kterému by se zvýšily mzdy nejen státním zaměstnancům, ale všem zaměstnancům včetně těch v soukromé sféře. Recept je jednoduchý - zrušením superhrubé mzdy a zavedením jedné 15% sazby daně z příjmu by vzrostly čisté mzdy všem zaměstnancům. To by bylo řešení spravedlivé a účinné," uvedl k navýšení platů státních zaměstnaců předseda ODS Petr Fiala. Má samozřejmě pravdu, jen se člověku vybaví dotaz, proč se ODS nevrátila již konečně ke své skvělé vizi rovné daně, s níž vyhrála v roce 2006 volby a kterou furiantský Mirek Topolánek ze žárlivosti na  jejího tvůrce Vlastimila Tlustého nesmyslně zazdil. Dvanáct let je dost dlouhá doba na omluvu za jeho neomluvitelné chování a na prosazení tohoto skvělého projektu, který tak pomohl Slovensku, Rusku a dalším zemím. 

 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Thu, 30 Aug 2018 09:50:18 +0000
Daňové břemeno zaměstnanců 62,45 % http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2331-danove-bremeno-zamestnancu-62-45 http://www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2331-danove-bremeno-zamestnancu-62-45 Daňové břemeno zaměstnanců 62,45 %

Liberální institut každý rok zveřejňuje výpočet Dne daňové svobody. Ten ukazuje míru celkového přerozdělování v české ekonomice. Průměruje tak zdanění českých občanů, rezidentů, nerezidentů, zahraničních firem, rentiérů atp. Jedná se sice o přesnější metriku, avšak častou námitkou je, že neukazuje zdanění závislé činnosti. Přehled vypracovaný níže má tedy plnit přesně tento účel, platí pro zaměstnance pobírajícího průměrnou mzdu, který nespoří a který nemá žádný melouch stranou.

Vzhledem k rozsahu, různorodosti a komplexnosti všech daní, odvodů, poplatků atd. není možné celkové daňové břemeno vypočítat přesně. Lze získat pouze orientační odhad zahrnutím největších daní a nejčastěji placených položek. Výsledná čísla jsou tedy sice orientační a ilustrativní, nemohou ale sloužit jako absolutně přesný ukazatel. Z metodiky popsané níže jsou zároveň zřejmá některá konkrétní úskalí, která výpočet daňového zatížení komplikují.

Daněmi se zde nemyslí daně v právním slova smyslu, ale v tom ekonomickém, kde se pod nimi rozumí každá zákonem vynutitelná platba, opak dobrovolné platby uskutečněné na základě vlastního rozhodnutí. To znamená, že platby, které se právně nazývají například poplatkem či pojištěním, ale zároveň jsou stanoveny zákonem, považujeme za daně stejně jako ty, které se tak nazývají oficiálně.

Abychom mohli vypočítat celkové zdanění, je třeba jednotlivé daně podle jejich charakteru odečítat od celkové mzdy postupně tak, v jakém pořadí s nimi člověk v reálném životě přichází do styku. Nejdříve se tedy z celkové odměny zaměstnance (superhrubé mzdy) odečítají odvody zaměstnavatele, zdravotní a sociální „pojištění“ a daň z příjmu. Poté přicházejí na řadu majetkové daně, následně daně spotřební, a nakonec daně podnikatelské, které se také promítají v ceně zboží a služeb. Tímto výpočtem získáme hodnotu zboží a služeb, které mezi sebou lidé reálně smění. Všechny tyto daně jsou odečítány od průměrné mzdy v ČR v prvním čtvrtletí roku 2018.

Příjmové daně jsou vypočítávány na základě nominálních sazeb a v případě daně z příjmů fyzických osob také základní slevy – zde je tedy použitá efektivní sazba pro průměrný příjem.

Majetkové a spotřební daně jsou vypočítávány dvěma různými způsoby podle dostupnosti dat. V případě, že máme informace o průměrné spotřebě/platbě nebo přesných či přibližných sazbách, je výsledná částka založená na těchto údajích. Pokud je k dispozici pouze celková částka, která byla na dani vybraná, je tato suma poté rozpočítána mezi přibližný počet poplatníků konkrétní daně (až na výjimky se pracuje s číslem 8,94 milionu).

Podnikatelské daně jsou kvůli jejich odlišnému charakteru počítány jako poměr celkové vybrané částky ku celkové produkci podnikatelského sektoru. K této sumě se orientačně přiblížíme odečtením výdajů veřejného sektoru od celkového HDP.

Téměř veškeré použité údaje jsou z roku 2017 (případně 2016/2015, pokud novější k dispozici nejsou) a jsou převzaté od ministerstva financí ČR, finanční správy nebo Českého statistického úřadu. V některých případech je použit průměr cen z vybraných oblastí (u položek, které se napříč ČR liší). Výjimečně je užit kvalifikovaný odhad na základě tržních cen.

Sečtením všech těchto daní tedy získáme výsledné procento daňového zatížení pro člověka vydělávajícího průměrnou mzdu v ČR, které vychází na 62,45 %. Z průměrné superhrubé mzdy 40 556 Kč zůstane tedy člověku k dispozici pouze 15 223 Kč. Tuto sumu nicméně nelze interpretovat jako disponibilní zůstatek pro nákup zboží a služeb, jelikož spotřební a podnikatelské daně z cen již odečteny byly. Toto číslo pouze indikuje, jakou reálnou hodnotu má veškeré zboží a služby, které člověk za měsíc využije. Lépe si lze procento celkové daňové zátěže představit jako procento z potenciálního celkového množství zboží a služeb, které si spotřebitel kvůli daním nemohl dovolit.

Ačkoli je to poprvé, co bylo celkové daňové břemeno vypočítáno pro ČR, na Slovensku podobný průzkum vypracovává již několikátým rokem Konzervativní institut společně s European Investment Centre, jejichž metodika zde byla z velké části převzatá. Více informací o použitých datech, zdůvodnění a detailnější rozpracování jednotlivých položek v rámci celkové daňové zátěže můžete najít pod těmito odkazy: http://eic.eu/clanky/9 a http://www.konzervativizmus.sk/article.php?6131. Na Slovensku letos vyšel den splacení daňového břemena až na 20. srpna.

Celkový výpočet pro ČR 2018 je k dispozici zde » (pdf)

Převzato ze stránek Liberálního institutu

]]>
BYZNYS a TOP podnikatelé Fri, 17 Aug 2018 12:29:34 +0000