Prostě nevybíráme! Doporučený

  • pondělí, bře 09 2015
  • Napsal(a)  Ing. Jan Skopeček, ekonomický expert ODS
Jan Skopeček Jan Skopeček snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Ani únorová data o plnění státního rozpočtu nenaplnila očekávání vlády ohledně výše vybraných daní. Příjmy státního rozpočtu jsou tak od začátku roku o 26,2 mld. Kč nižší, než byly v roce minulém. Aktuální čísla jsou nejenom horší než v loňském roce, ale také horší než v roce 2013. Potvrzuje se, že Andrej Babiš neumí dostát svým slibům o efektivnějším a vyšším výběru daní. Přes mimořádné okolnosti snižující daňové inkaso, jako je loňské předzásobení cigaretami, máme na straně druhé stávající hospodářský růst, který by měl Ministerstvu financí v inkasu daní pomáhat.

Data pokladního plnění státního rozpočtu jsou prvním signálem, že státní rozpočet na rok 2015 byl navržen špatně a vláda by měla začít přemýšlet o úpravách. Na problémy rozpočtu jsme jako opozice od samého počátku upozorňovali, vláda se však s námi odmítala bavit. 

 Klíč k úpravě rozpočtu a vlastně klíč k celé konsolidaci veřejných financí leží na výdajové straně rozpočtu. Pro okamžitou stabilizaci rozpočtu by vláda měla přistoupit k revizi provozních výdajů, které ve svém rozpočtu na letošní rok neodpovědně zvýšila. Pro dlouhodobější udržitelnost veřejných financí by vláda měla začít řešit tíživé mandatorní výdaje.

© Kulturní komise ČR

Zveřejněno v EKONOMIKA

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 986 hostů a žádný člen

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %